Koogipaus Paides Wabakohvikus

Ühes väärikas, enam kui 100aastase ajalooga kahekordses majas Paide südalinnas, keskväljakult paari sammu kaugusel, ootab punase ukse taga avastamist hõrke kooke pakkuv šikk kohvik, Wabakohvik. Mitmes mõttes üks eriliselt eristuv kohvik.

Wabakohvik Paides
Esiteks. Wabakohvikus on vaba graafik. See tähendab, et kevadest sügiseni on kohvik avatud neljapäeviti ja reedeti ning lisaks mõnel õnnelikul laupäeval, kui näiteks Paide Muusika- ja Teatrimajas mõni põnev üritus toimumas. Kohviku perenaise ja hõrkude kookide autori Ave-Triin Eidemilleri sõnul sobib selline toimetamise rütm ühtviisi hästi nii pererahvale kui külalistele. Reklaami väga ei tehta, kuid külalised leivad alati oma tee kohvikusse. Kohvitajad sai eriti rohkelt pärast telestaar Marko Reikopi ootamatut kaameratega külaskäiku, kui hea sõna maitsvatest kookidest ning hubasest õhustikust levis üle Eesti. Wabakohviku roogasid on kiitnud ka maestro Arvo Pärt ise, kelle auks on kohvikuseinal väikene ekspositsioon.

Teiseks. Wabakohviku näol pole omanike sõnul tegu niivõrd toitlustuskoha kui loova eneseväljendusvormiga. Nagu kõik lahedad asjad maailmas, sai see alguse pererehva unistusest. Lisades unistusele boheemlasliku õhustikuga maitsete oaasist sügava huvi kodukoha ajaloo ja säästva renoveerimise vastu, nõrkuse iseloomuga vintage esemete suhtes ning küpsetamiskire, sündiski üks õdusa vaibiga kohvik. Wabakohvik tegutseb Paide ajaloo väärindamise ühenduse Weissenstein egiidi all ja säästva renoveerimise nippe tutvustatakse ka kohviku ruumides. Just siin toimuvad inspireerivad kogukonnaõhtusöögid, kus üheskoos arutatakse Paide linna mineviku ja tuleviku üle ja mõtiskletakse, mida vanalinnas tuleks kaitsta või hoopis muuta. Ajalooliline tubakavabriku hoone, kus Wabakohvik paikneb, on neiks aruteludeks ideaalne koht.

Kolmandaks. Elegantset kohvikukultuuri viljelevas koogiparadiisis on hoomamatut särtsu ja kodust tunnet, mis kord juba Wabakohvikusse tee leidnud koogi- ja taimetoidusõbrad siia ikka ja jälle tagasi toob. Peamiseks ahvatluseks hõrgud koogid, mis perenaisel nii hästi õnnestuvad, et koogipausile Kesk-Eestisse sõidetakse ka Tallinnast või Tartust, kuid ka kohalike kunstnike ja disainerite loomingu eksponeerimine ja sõbralike hindadega müük. Wabakohviku päevapakkumistest leiab alati tervislikku taimetoitu ning suurt rõhku pööratakse erisustele: gluteenivabad koogid, veganitele sobivad palad jpm. Suussulavaid hõrgutisi nagu näiteks gluteenivaba beseerulli, täistera Napoleoni kooki, rukki-kohupiimakooki, kohevat Brita kooki ja teisigi lemmikuid saab kilo kaupa ka koju kaasa tellida.

Neljandaks. Suurte kodukoha aktivistidena võtavad Wabakohviku omanikud Ave-Triin ja Rainer Eidemiller agaralt osa Paide vanalinnas toimuvast või loovad ise lahedaid üritusi, mille pärast Järvamaale tulla. Näiteks paneb mõni melomaan helisema kohviku ebamaiselt müstilise kõlaga 1905. aastast pärit Moritza klaver või miksivad DJd moodsaid rütme Paidest pärit ilmakuulsa helilooja Arvo Pärdi loomingule. Juulikuus võõrustab Wabakohvik oma õuel Hooviteatrite festivali. See on aeg, kui võib vabalt juhtuda, et kohvikuhoovis mängitakse tragöödiat, samal ajal kui teisel pool aeda etendub komöödia; lõbus on kõigil ja elamused on garanteeritud. Augustikuus kogunevad Wabakohvikusse einestama nii Arvamusfestivali vabatahtlikud kui ka külastajad.

Viiendaks. Õdusa Wabakohviku kirevatesse lugudesse on igaühel võimalik  põimida enda isiklik lugu ehk ruume on võimalik rentida ka oma sündmuse korraldamiseks. Olgu selleks siis koosolek, koolitus, seminar või sünnipäev. Koos toitlustusega loomulikult. Kohvikusaali mahub mugavalt umbes 25 inimest.

Kuuendaks. Wabakohvik ootab avali südamega külla ka kõiki kokki ja kokkamishuvilisi. Perenaise sõnul ei pea olema profikokk, vaid kokkamist armastav loovisik, kes sooviks Wabakohviku köögis nädalavahetustel või siis nädala kaupa Paide linna elanikele ja külalistele head-paremat pakkuda. Kokkamisest vabal ajal saab aga nautida väikelinna idüllilist elu.

Lisainfot elava muusika õhtute, kontsertide, muude sündmuste ja kohviku võimaluste kohta leiab Wabakohviku Facebooki lehelt.

Fotod: Silver Köster

„Imetledes Järvamaad“ lugude valmimist toetavad: