Imetledes Järvamaad

Kutsume endaga kaasa Järvamaad avastama – need on lood meie imelistest paikadest ja inimestest, kes annavad neile paikadele omapära ja väe. 

Wabakohvik Paides

Mida arvata kohvikust, mille uksel on silt: “Olete jõudnud Wabakohvikusse ja kui uks on lahti, siis on see teie õnnepäev!” Aga just selline kohvik on Paides olemas.

Loe edasi….

Kirna mõis

Mingi võluvägi Kirna mõisas peitub. Uskuda või mitte, pole oluline, tuleb lihtsalt kohale tulla, et kogeda, ise vastuseid otsida. Tuleneb see võluvägi ehk sellest, et Kirna mõis ja park asuvad maakoore suure murrangulõhe kohal, mida kinnitavad ka maapinna geoloogilised kaardid. Igatahes on siin midagi, mida silmaga ei näe, aga südamega ära tunneb see, kes usub iseenda ja looduse väesse.

Loe edasi….

Hindreku turismitalu

Hindreku turismitalu ootab külalisi aastaringselt. Tule üksi või suurema seltskonnaga, lihtsalt sööma või oma üritust korraldama. Rahulik keskkond looduskaunis Valgma külas on viljakas pinnas uuteks  elamusteks, mis jäävad kaunite mälestustena ajas kestma.

Loe edasi…. 

Türi vaksal ja kohvik

Vanas lastelaulus sõitsid kiisud Türile külla piilupardi rongiga. Aga kas tead, kui kelmikat nime kannab rahvale teada-tuntud oranži värvi Stadleri tehase rongimudel, millega saab täna Türile nii külla kui kohvikusse? 

Loe edasi ….

Kilplaste küla

Oli aeg, kui kilplasi tunti kui kõige targemat rahvast maailmas, keda kõik valitsejad endale nõunikeks soovisid. Mis nendega juhtus, et kuulsaks said nad hoopis oma äraspidiste tempude poolest, sellest saab selgust kilplaste teemapargis ehk Kilplaste külas.

Loe edasi ….

Väe talu perenaine Kristine

Väe talu perenaine Kristine leiab, et 15 minutit müravaba aega, et olla vaikuses, peaks kuuluma iga inimese päeva sisse. 15 minutit, mis oleks vaba mitte ainult välisest mürast, vaid ka sisemisest mõtete virvarrist. Lihtsalt püsida kõigi oma meeltega kohal ja hetkes iseendaga ja – iseendana.

Loe edasi….. 

Eesti piimandusmuuseum

Kas teadsid, et sõna “kohuke” hakati kasutama 1972. aastal? Enne seda kutsuti eestlaste ühte armastatumat maiustust kohupiimajuustukeseks. Kohukese saamislugu ja muid koore- ja piimaseid lugusid jutustatakse Eesti Piimandusmuuseumis Imaveres.

Loe edasi…. 

Vanatehnika varjupaik

Järva-Jaani alev on kõigi vanatehnika fanaatikute paradiis, eriti nende, kellele südamelähedane nõukogude periood Eestis, sest just selle ajastu teemamuuseumeid on Järva-Jaanis mitmeid.

Loe edasi….

Paide ja Türi vahel asuv Väätsa looduskaitseala matkarada üllatab loodussõpru oma kompaktsuse ja vaheldusrikkusega. Põnevaid leide jagub ringikujulise rabaraja igale kilomeetrile. Väike teerada viib loodushuvilise läbi iidse põlismetsa, mis kevadisel ajal valendab jänesekapsa õite ilust, matkaraja algusse.

Loe edasi…..

Koeru Maarja Magdaleena kirik, üks vanemaid keskaegseid kirikuid Järvamaal ja Kesk-Eestis, kõrgub oma uhke tornikiivriga keset Koeru alevikku, vana kõrtsihoone vahetus läheduses. Ootab külastajaid. Ja ka spetsialiste, kel on kannatlikkust, aega ja vahendeid, et kiht-kihi haaval avada ilmarahvale kiriku värvikirev minevik.

Loe edasi ….

Aravete ringrada

Kõik, kes armastavad kiirust ja kardi- või mootorrattasõitu, lihtsalt peavad võtma suuna Eestimaa südamesse, Järvamaa metsade keskel asuvasse Aravete kardi- ja motokeskusse. Miks? Ikka sellepärast, et kasutada suurepärast võimalust parandada oma sõiduoskust ja arendada kiiruseid maailmatasemel võidusõidurajal.

Loe edasi…..

Paide vanalinn

 

Paide seostub Eesti inimestele eelkõige augustikuise arvamusfestivali, linna südameks oleva Vallimäe ja muistse nelja kuninga kurva saatusega. Kuid paene linn peidab endas sadu veel rohkesti põnevaid lugusid erinevatest ajastutest –  kas teadsid, miks ei rajatud Paidesse ülikooli, millise maailmakuulsa kirjaniku vanaisa töötas Paides kreisiarstina, kelle auks on loodud paesümfoonia ning  kui vana on tegelikult vallitorn? Osa neist lugudest leiad Paide vanalinna majade akendelt-ustelt QR-koodi skännides, suurema elamuse saamiseks soovitame linna avastada inspireeriva teejuhiga.

Loe edasi….

Matkarada Võlingi allikal

 

Kõigest pooletunnise autosõidu kaugusel Paidest aga satud… Norrasse. Mitte küll Skandinaavia riiki, vaid hoopis Endla Looduskaitsealale. Eesti kõige sügavamate ja veerohkemate Norra allikateni viivad samanimelise mõisa varemete lähistelt algavad mõnusad metsased matkarajad. Kas sinul õnnestub luua silmside jäälinnuga, tekib kiusatus teha pai raja kõrval looklevatele tervendava väega taimedele või tahtmine mõõta allika sügavust? Kui kõrgele kerkib purskav allikas ja kust on Sopa allikas oma nime saanud?

Loe edasi …..

Eesti jalgrattamuuseum

 

Järvamaa asub teadagi Eestimaa südames, sestap pole ime, et siin asub ka Eesti keskaegsete teede ristumispunkt. Küll võib imeks panna seda, et just selles tähendusrikkas paigas, endise Väätsa vallamaja ruumides on kodu leidnud Põhja-Euroopa üks suurimaid rattakollektsioone. Täna leiab Eesti Jalgrattamuuseumi seitsmest näituseruumist ligi 150 jalgratast ja muidki rariteete, mis on magusad pärlid igale ajaloohuvilisele. Särav kollektsionäär, muuseumi rajaja ja hing Valdo Praust peab oluliseks esitleda ja tutvustada mitte ainult rattaid, vaid luua sügavamaid seoseid Eesti ajalooga.

Loe edasi ….. 

Matkarada Norra allikate alal

 

Oled Eesti servast servani läbi käinud?  Saame keskel kokku – lihtne tulla, mõnus olla.

Fotod: Silver Köster

„Imetledes Järvamaad“ lugude valmimist toetavad: