Järvamaa kohalik toit

Järvamaa toidupiirkond asub Eesti sisemaal, mille piirid ulatuvad Vargamäelt Põltsamaani, Tapalt Vändrani, meie kohalik toit kasvab ja valmib Paides ja Türil, Imaveres ja Järva-Jaanis. Meie piirkonda iseloomustab piimalehmade rohkus, sestap räägime siin piirkonnas väga palju piimast. Järvamaal ammub täna piimaandjaid julgelt üle 13 tuhande! Kesksuvel, alati 14.juulil, on piirkonna tähtsündmuseks Eesti Piimandusmuuseumi piimapäev Imaveres. 

Toidupiirkonnaks olles 2022. aastal, soovime tunnusmõttega “Piimajõed ja pudrumäed” rõhutada seda, et meie toit saab alguse piimast, mis on küllusele teed rajav etniline tooraine. Elame roheliste põldude ja karjamaade rohkel alal ning vaatamata maakamara all laiutavale paekivile, on muld meil viljakas. Kohati on pinnas ka vesine, ka soid ja allikate alasid, mis meie ökosüsteemi elus hoiavad, leidub Järvamaal hektarite kaupa ja seal paisuvad kuremarjad ning murakad, on oluline vitamiinirohke täiendus toidulaual. Tulge ja proovige meie kohalikku toitu – meie piimaseid palasid siinselt valge kulla soonelt!

Kesk-Eesti pärimuslikud toidud on sarnaselt teistele riigi piirkondadele kartul ja oder. Palju on tehtud siinmail karaskit. Eesti või, mida talus toodeti, oli eelmisel sajandil hitt-toode lausa Inglismaal. Värske karask võiga on suupiste, millega siinkandis külalisi tihti kostitatakse tänaseni. Järvamaa toidupiirkond soovis olla kaasaegne edupiirkond ning uudisena kasutusele võtta pokteili mõiste ja tegemise ehk siis nii nimetatakse piimatoote baasil tehtud külma või soojemat jooki. Pokteili pakutakse igal piirkonna toiduga üritusel. Pokteil ja karask

Kutsume maitsvat Järvamaad avastama. Kõhutäidet pakuvad eriilmelised ausat toitu pakkuvad toidukohad: Falstaff 2024 hinnatud toiduvalikuga kohvik-resto Ajatu Türil,  maanteerestoran Tikupoiss, Kirna mõisakohvik ning paljud teised. Läbi suve on kusagil Järvamaal toimumas kohvikute ja puhvetite päevad, millest kõik soovijad võivad osa võtta. Külas saab käia näiteks Eesti veini kambris ja “lauakese” tellida Rabarestosse, mis asub nii salajases paigas, et läheneda saab ainult kanuuga. Kes peab lugu metsas kasvanud toidust, saab seda mekkida ToosikannusEesti piimandusmuuseumi töötubades saab ise käed külge lüüa töötubades, kus antakse õpetust kohukese, või, jäätise ja kohupiimajuustu valmistamisest. Siinsetest toidulugudest saab lähemalt lugeda kodulehelt www.jarvamaakohaliktoit.ee .

Reisivihjeid lisandub kui maandud www.visitjarva.ee andmebaasi lehele. Suhtle otse toidutootjatega  

Peatu mõnes Järvamaa toidukohas!

White Guide 2023 kohvik-resto Ajatu Türil

Tikupoiss Paia ristmikul Imavere lähistel

Rabarestos Hindreku talu maadel rabas

Sämmi Grill  Mäos

Kreisi trahter Paides

Pizzakioskid Paides, Türil ja Mäekülas

Vaksali kohvik Türil

Jaani tare Järva – Jaanis

Kete kohvik Aravetel

Kirsimari Amblas

Treegeri kohvik Paides

Uskumatu kohvik Paides

Türi kolledži kohvik

Mäeküla kõrts Mäekülas

Kadri tare Türil

Paide teatrikohvik

Paide Poke Bowl 

Luise kohvik Türil 

SushiMushi Paide

Kirna mõisakohvik

Emmeliine toidutuba Paides

Wabakohvik Paides

2021 ja 2022. aasta suvel toimus kampaania Koogipaus Kesk-Eestis , kus kolmapäeviti kolmest kuueni sai koogi kõrvale kohvi või tee tasuta. Loe sellest kampaaniast ka Nami-Nami kodulehelt…  

Sõbraga seltsis supile kampaania oli hoogtegevus, mis kutsus 2022 aasta märtsis ja aprillis kolmapäeva õhtupoolikuti Järvamaa erinevatesse toidukohtadesse leemekest maitsma kui kaks suppi tellides, maksad ainult ühe eest.

ÖÖsöömingutele kutsusid Järvamaa öökohvikud, mis olid avatud kolmapäeva õhtuti aprillis ja mais 2022 ning jaanuaris ja veebruaris 2024 ja peale söömingute pakuti neis hulgaliselt tegevusi ning silmailu.

Pühapäevaste brantšidega katsetasid toitlustusettevõtjad 2023 aasta kevadel.