Kena kevade Eesti keskpaigas

Kui muidu aastaajad vahelduvad ilma erilise kärata, siis kevad kindlasti mitte. Kevad paneb nii looduse kui ka inimlapse südame rõkkama. Igal aastal tuleb kevad uuesti ning iga kord on ta lummavalt omamoodi ja eriline.

Teatavasti kolib kevadeti pealinn Kesk-Eestisse. Nii on see juhtunud 25 aastat jutti. Kevadpealinn Türi kannab oma pealinna tiitlit vääramatult, eriti siis kui õide puhkevad kirsipuud Türi tehisjärve ääres. Paar nädalat hiljem on põhjust sõita kevadpealinnast välja Kirna külasse, kus mõisa pargis laiuvad tulbipõllud sadades sortides. Siin Sulle väga privaatsust lubada ei saa, sest Kirna mõisas pargipuude all lainetav õitemeri on mitu aastat Järvamaa külastushitt, võõrustades tuhandeid vaatajaid.

Iseenesestki mõista on igal rohenäpul kalendrisse rasvaselt punasega märgitud maikuu eelviimane nädalavahetus kui toimub Türi lillelaat. Ka see on sellel aastal juubelihõnguline, nimelt peetakse taimelaata 45. korda.

Kirna park

Vargamäel A.H.Tammsaare muuseumis on aastanäitusesse pandud ka üks juubel. Nimelt „100 aastat soode kuivendamisest Vargamäel“, mis on tõuke saanud muuseumi külalistelt, kes alatasa kraavide järele pärivad. Näitus uuribki romaanielu seost päriseluga. Õnneks inimese võitlus soode kuivendamisel liigedukas ei olnud ja tänapäeval populaarsed rabaretked juhatavad kätte oma silmaga vaatama looduse väge.

Kombineeri rabamatk koos muuseumi külastusega. Näiteks Väätsa looduskaitseala laudteelt jõuad kenasti Eesti jalgrattamuuseumisse. Ja Tammsaare väljamäe alt algab rabarada, mis viib üle Kodru raba. Kevad jõuab ka rabasse ning vesine pind kattub tupp-villpea ja jõhvika õitega. Mine ja vaata seda valges vatis looduse imet.

Väätsa raba matkarada

Kuldaväärt teadmisi pakutakse Puhta vee teemapargis, mida organiseeri koos Järva-Jaani aleviku eriilmeliste muuseumide vaatamisega. Järvamaal on turismiobjektid kavalalt paare moodustanud, pakkudes võimalust ühel teekonnal nautida seiklusi ja ammutada teadmisi kahel või enamal turismiobjektil. Neid erinevaid atraktsioone ühendavad pakette nimetatakse “Üks tee, mitu sõpra” ning neid koostööpakkumisi leiab nii mõnegi turismiobjekti kodulehelt. Samahästi kui valid Eest Ringhäälingumuuseumi või Eesti Piimandusmuuseumi õpitoa, saad kaasa Kilplaste küla pakkumise või Türi elamuspargi koos Käru muuseumiga.

Matkaradu on Kesk-Eestis teisigi, salajasi ja vähem rahvastatuid. Leia üles allikate rajad Norra – Oostriku allikate alal. Neid matkaradu on seal rohkem kui üks, veeda päev allikate vulina saatel. Joo allikate karget vett ning pese silmi ja anna võimalus vee imet tegevale võimele. Kui märkad aga giidi tellida, viib see sind imetabasele aasale, kus kevadeti õitseb siinne orhidee kaunis kuldking – see varjatud looduse saladus. Kui ei raatsi linnast kaugele matkata siis linnalähedased lühikesed rajad viivad üle Paide talitee.

Mesilane õiel

Loomatalusid on Kesk-Eestis ka mitu. Kevadeti valitseb nendes beebibuum. Kes ei sooviks süles hoida tillukest küülikupoju või vaadata, kuidas Wile farmis alpakabeebid kepsu löövad? Kallaste hobitalu, jaanalinnufarm ning Kaljusalu talu loomapark ootavad loomade elust osa saama. Retrobuss viib Toosikannu puhkekeskuses ulukisafarile metsikusse loomaaeda hirvede ja põtrade keskele.

Loomalaste külastamiseks, aga on üks range soovitus: ära mine ette teatamata. Pererahvas soovib anda sulle meeldivaimat külastuselamust ja olla su tulekuks valmis!

Täiesti kokkuleppeta ülepeakaela võid sõita paelinna Paidesse. Linna, mis on juba võõrustanud paljusid oodatud ja ootamatuid külalisi ning ootab nüüd Sindki. Tornina üle linna kõrguval ajakeskus Wittensteinil uus väike sõsar Wittensteini tegevusmuuseum,kus huvitavat tegevust katsumist, vaatamist ja kaasa elamist peaks jätkuma nii suurele kui ka tillukesele.

Wittenstein tegevusmuuseum

Kevadel muudab Kesk-Eesti üleni muinasjutumaaks ja sellest saab kohtumispaik, kus Sul pole enam üldse kiiret. Lase meeled valla ja uutel rõõmudel oma ellu astuda!

Järvamaa on lähedal.