Kena kevade Kesk-Eestis

Eesti piimandusmuuseumKui ülejäänud aastaajad vahelduvad ilma erilise kärata, siis kevad mitte. Kevade saabumist paneb tähele igaüks. Lilled, linnud, lõhnad, hääled, valgus ja uue algus, kõik paneb looduse ja sealhulgas ka inimlapse rõkkama. Igal aastal tuleb kevad uuesti ja igal aastal on ta ka hurmavalt erinev.

Mis on siis põnevat uut ja armastatud vana sellel kevadel Kesk-Eestis?

Kuna kevad on nii värske aastaaeg ja talvel on toas istutud küll, siis me ei sunni enam kedagi siseruumidesse. Soosime sel kevadel eriti pikki ja harivaid jalutusringe vabas õhus.

Näiteks on Vargamäel laiutav A.H.Tammsaare muuseum avatud ja näitused on paigutatud ka vabasse õhku ning vaatajad ei sega üksteist. Väljamäe alt algab rabarada. Kõik rabad kattuvad peagi tupp-villpea ja jõhvika õitega. Mine ja vaata seda valges vatis looduse imet.

Väätsa raba matkarada

Matkaradu on siinkandis teisigi.  Salajasi ja vähem rahvastatuid. Leia üles allikate rajad Norra – Oostriku allikate alal. Neid matkaradu on seal rohkem kui üks, veeda päev allikate vulina saatel. Joo allikate karget vett ning pese silmi ja anna võimalus vee imet tegevale võimele. Kui märkad aga giidi tellida, viib see sind imetabasele aasale, kus kevadeti õitseb kaunis kuldking – see varjatud saladus.

Mesilane õiel

Teatavasti saab kevadeti Järvamaast pealinna maakond. Kevadpealinn Türi kannab oma pealinna tiitlit väärikalt ja vääramatult, eriti siis kui õide puhkevad kirsipuud Türi tehisjärve ääres ja pisut hiljem on põhjust sõita pealinnast välja Kirnasse, kus mõisa pargis laiuvad tulbi- ja nartsissipõllud. Siin me sulle väga privaatsust lubada ei saa, sest Kirna mõisa pargi õitemeri on mitu aastat Järvamaa külastushitt, võõrustades 35 000 ja enam vaatajat.

Iseenesestki mõistetavalt on igal rohenäpul kalendrisse punasega märgitud maikuu eelviimane nädalavahetus kui toimub 43. Türi lillelaat.

Türi

Loomatalusid on Järvamaal ka mitu. Kevadeti valitseb seal beebibuum. Kes ei sooviks süles hoida tillukest küülikupoju, vaadata, kuidas alpaka criad aasal kepsu löövad või millised näevad välja vastselt koorunud linnutibud? Loomalaste külastamiseks, aga on üks range soovitus: ära mine ette teatamata. Pererahvas soovib anda sulle meeldivaimat külastuselamust ja olla su tulekuks valmis!

Mägiveis Vanaveskil

Täiesti kokkuleppeta võid, aga sõita Paidesselinna, mis on juba võõrustanud paljusid oodatud ja ootamatuid külalisi ning ootab nüüd Sindki. Nimelt avab kevade hakul uksed ajakeskus Wittensteini uus väike sõsar Wittensteini tegevusmuuseum, kus huvitavas tegevuses katsumist, vaatamist ja kaasa elamist peaks jätkuma nii suurele kui ka tillukesele.

730 aastaseks saanud paelinn Paide kutsub Sind tutvuma ka oma puise vanalinna majade lugudega. Vanalinnas on 24 maja tähistatud tahvli ja QR-koodiga, mille üles pildistades  muutub Sinu enda nutiseade  jutuvestjaks ja viib Sind majade põnevate lugude maailma, kus tutvud majade ajalooliste omanikega ja linna ajalooga lähemalt.

Paide vanalinna majade tahvlid

Kevadel muutub Järvamaa üleni muinasjutumaaks ja Kesk-Eestist saab kohtumispaik, kus pole enam kiiret.

Tule vaata, kuidas Sinu silme all kõik teoks saab ja uued rõõmud astuvad Su ellu!

Tulbipeenrad Kirna pargis