Keset talve Kesk-Eestis

Valgehobusemägi tuledes

Kesk-Eesti karged talipaigad ja sooja südamega võõrustajad ootavad külalisi aastaringselt. Tule kasvõi keset talve!

Vaimu saab virgeks nii vanaema kui lapselaps Järvamaa erilistes teemamuuseumides. Neis on hoitud haruldusi, mida sa mujalt ei leia. Külasta ladina kööki keset Paidet – Wittensteini tegevusmuuseumi apteegis sega kokku talviselt turgutav droog, mis kaitseb sind talvekülma eest.  Mõnusmagusat igatsustunnet pakuvad väärikad ajalootalletajad: piimandusmuuseum lüpstava kunstlehmaga, Tammsaare muuseum Vargamäel kirjandusliku toiduteemalise näitusega, kärude muuseum evolutsioonilise aluspesu väljapanekuga ja ringhäälingumuuseum uue telenägude pannooga. Jalgrattamuuseum hoopleb ainulaadse ämblik- ja jooksurattaga. Sama põnev ja üllatuslik paik on vanatehnika muuseumide keskus Järva-Jaanis. Kõige meeleolukam on neilt valida jõulumaiguga programm ning olla kättpidi ajaloo sees. Avastamist leidub siin neilegi, kes ilmtingimata ajaloofännid ei ole – kolmekuningapäevani on tulede säras jõulused vaateaknad, mis sätitud Väätsa rahvamajale.

Väätsa jõuluaknad

Järvamaa loodusrajad on alati valla, siin saad vaimset tervist turgutada ja metsarajal võid teesklemata end hästi tunda. Naudi neid vaatemänge, mida imeline loodus pakub: turni Valgehobusemäel Eiffeli torni otsa, konda räätsadel Mündi rabas, luuleta Kodru rabas kirjanduse pingil mõni riim, avasta ringne Väätsa rabarada, mis lõpeb samast, kust algas ning imesta ilmastikukindlate Norra veesilmade üle, milline ilm ka parasjagu poleks.

Kodru raba luulepink

Kui oled loomasõber, siis veeda päev loomi vaadeldes. Toosikannu loomapargi hirvevaatluseks saab kodulehel kindla kellaaja broneerida – nii moodne on metsaelu keset Eestis. Eriti põnev on võtta üles metsloomade jälgi – Jäägri Villast saab kaasa jahimehest teejuhi, kes oskab jagada õpikuteadmistest praktilisemaid elutarkusi. Tähtis on, et lepiksid enne külaskäiku pererahvaga kokku, et sinu tulekuks oleksid kõik valmis.

Lumelaudur Valgehobusemäel

Kui Valgehobusemäel oled, kasuta võimalust ja tuhise alla lumerõnga, -laua või mäesuuskadega maakonna kõrgeimast nõlvast. Ning kui kiirus tundub liiga suur, siis tee paaristõukeid suusarajal või liugle kui luik uisujääl.

Häid maitsed pakub Kesk-Eesti samuti, alates õdusatest kohvikuhetkedest kuni peenete pidusöökideni tunnustatud söögikohtades. Söögikohad on valikuks ritta seatud meie naaberlehel. Valik on Sinu!

Saunaaasta lõppedes, ei lõpe saunas käimine teps mitte. Ka edaspidi saab proovida erinevate saunade leile. Maasaun, tünni- ja torusaun, suitsusaun, teraapiasaun ja saun tuletõrje autos. Saunaelamus aastast ei küsi, hakka vihta sopsutama juba täna.

Kui tahad saada vaimult nupukaks ja tervislikult punapõskseks, oled  Kesk-Eestisse teretulnud.

Külmunud rabalaugas

 

Loe edasi…