Keset talve Kesk-Eestis

Talvine piknik Väätsa rabasKesk-Eesti kaunid paigad ja lahked võõrustajad ootavad külla aastaringselt. Tule siia kasvõi keset talve.

Mida teha Järvamaal keset talve? Järvamaa sood ja rabad ning siinsed loodusrajad on alati valla, siin saad pead tuulutada ning värskes õhus end iseendana tunda. Turni Simisalu torni, konda Kodru rabas, silita Seli kanarbikke, põruta Paide taliteed mööda Mündi rappa, kuula Norra allikate veevulinat, milline ilm ka poleks, naudi neid vaatemänge, mida Eestimaa imeline loodus pakub.

Tänavu sügisel 730 aastaseks saanud kreisilinn Paide, Eestimaa süda, kutsub täiesti iseseisvalt end avastama. Sa saad korraldada endale linnaekskursiooni Paide vanalinnas, kus 24 majal on seinatahvlil  oma QR kood, kust ammutad ajalooteadmisi eesti ja inglise keeles. Kui see tundub liigvähene ekskurss, võta appi kohalik giid, kellel lisaks faktiteadmistele pikk ja põnev jutulõng lahti kerida. Tema teejuhi ambitsioon viib kindlasti Paide ajakeskusesse Wittenstein, kus lood vestavad Maljuta Skuratovist, Rimski-Korsakovist  ja neljast kuningast.  Lisaks vallitorni ekspositsioonile on sel talvel uksi avamas uhiuus tegevusmuuseum Paide peatänaval. Külastamist väärivad vana apteek oma salvide ja tinktuuridega ning vastne kohvik ootab ka külalisi.

Paide vanalinnVaimu saad virgutada ka Kesk-Eesti erilistes teemamuuseumides. Neis on hoitud haruldusi, mida sa mujalt ei leia. Oled oma silmaga näinud ämblik- ja jooksuratast? Eesti Jalgrattamuuseumil on need vaatamiseks väljas. Väätsal olles, ära jäta külastamata siinset jõuluaegset hitti – Väätsa rahvamajale sätitud jõuluvaateaknaid, mis on tulesäras kuni kolmekuningapäevani. Samamoodi on jõuluks särama pandud  paik  Järva-Jaani muuseumide keskus  ja selle taga vanatehnika varjupaik. Et kaugemalgi kuulus vanatehnika varjupaik rauarobertlikku kihelust tekitab, on muidugi üldiselt teada. Avastamist leidub siin neilgi, kes tingimata tehnikafännid ei ole – vaatad ja mõtled, kuidas ajahammas rauda pureb. Ka piimandusmuuseum, kärude ja ringhäälingumuuseum on väärikate ajalootalletajatena näitamas oma uunikume, aga kõige meeleolukam on valida nende programmide hulgast mõni meeldiv ja olla nii öelda „asja sees“. Kõrgeklassilise lumise vaikus laiub üle Vargamäe kui sinna sattuda talve ajal. Vaikelu väljamäel võib olla aga petlik, kui sisse astuda kirjanikuhärra Tammsaare sünnikoju, sest siit leiab eest elulise literatuurse väljapaneku ning lõbusad talulaste talvised tegevused.

Väätsa jõuluaknadUnistad, et mõni talvepäev võiks selline olla, kus päev läbi on käsi kullas? Õpi kuldtikandi kaunist kunsti Esna galerii imelise meistri Lilian Bristoli käe all.  Kuldtikand ei valmi uisapäisa, kullaketrus käib tasa ja targu, päev läbi kuldniiti sõrmitsedes. Kui nii palju aega ei ole, võta kiirem töötuba mõnes teises kohas. Peredele ja seltskondadele pakutavad Kilplaste küla programmid on igale maitsele ja vanusele. Värskes õhus müttamist pakub Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskus, mis on koht, kus Järvamaal tuleb lumi maha esimesena ja sulab viimasena. See on tõsi, sest seal osatakse teha kunstlund. Kui tahta üles lugeda talvetegevusi, mida seal teha saab, siis jääks kahe käe sõrmedest väheks.

Kui Sa oled lootusetu loomaarmastusest pakatav persoon, veeda päev siinsetes loomafarmides. Silita hiidjäneseid, kraasi alpaka villa või paita päästetud poni. Aga lepi kindlasti enne külaskäigu aeg kokku, et nii pererahvas kui neljajalgsed teaksid end sinu tulekuks ette valmistada. Toosikannu loomapargi hirvede imetlemiseks saab lausa veebilehel kindla kellaaja broneerida – nii moodne on metsaelu keset Eestis. Eriti põnev on aga ajada metsloomade jälgi, kes end nii kergesti kätte ei anna. Jäägri Villast saad kaasa kogenud teejuhi, kes oskab jagada õpikuteadmistest hoopis teistsuguseid praktilisi tarkusi, selgitab jahimehe eetikat ning näitab kätte metsloomade käiguteed. Kas teadsid näiteks, et metssiga ehitab oma poegadele justkui linnupesa, et põrsad pesas püsiksid?

Häid maitsed pakub Kesk-Eesti samuti, alates õdusatest kohvikuhetkedest kuni peenete pidusöökideni. Kui aga olud parasjagu restorane külastada ei võimalda, saab parimad palad ära maitsta keset Mündi raba Räätsarestos või külmumatu Esna jõe veerel Rabarestos. Need on nii salajased söögikohad, et sinna minekuks on tarvis päris erivarustust. Türi lähistel Kolu külas toimetavad Hellad Kolumatsid. Kui sulle sobib paremini soe saun, massaž, kümblustünn või nõiamaja, siis oled teretulnud just Kolusse, kus sind ootab võrratu maaelu mekk mõneks päevaks.

Kesk-Eestisse oled alati teretulnud.