Püüa päeva Kesk-Eestis

Oled tähele pannud, kuidas aeg lendab? Eriti lennukalt siis, kui oled kodust väljas, puhkusest rääkimata. Mis oleks, kui sõiduaeg oleks lühem ja puhkus algaks varem? Järvamaale jõuad üsna kiirelt kohale, ükskõik, millises maanurgas sa ka poleks, sest Järvamaa on lähedal. Tule ja tutvu paikadega, millest sul enne aimugi ei olnud või kust oled enamasti vaid läbi sõitnud. Püüa päeva, nagu ütlevad klassikud.

Vlingi matkaradaSa ei kujuta ettegi, kuhu kõik ühe päevaga jõuda võib! Ühe päevaga käid ära Norras ja jõuad õhtuks koju tagasigi. Kõlab kui põnev võimalus? Järvamaa servas on küla nimega Norra, ümbritsetud igast küljest rikkalikke allikate, matkaradade ja suurepäraste väljavaadetega looduspuhkuseks. Sammu paljajalu metsarajal, kallista puid, kustuta janu lättel ja tunneta, kuidas oled loodusega üks. Iga samblatutt ja karukold tänab sind imetlemise eest. Leia oma isiklik salapaik. Looduse loomingut pakutakse uurimiseks mujalgi Järvamaal. Kui asud teele Türilt Paidesse, keera esimesel võimalusel peateelt vasakule ja naudi teekonnal sealses voorestikus avanevaid imelisi vaateid, mis panevad ahhetades  küsima, kas oled tõesti endiselt Kesk-Eestis? Väätsa rabaMaaliline teekond viib sind sujuvalt Väätsa looduskaitsealani, mille ringikujulisel matkarajal saad lühikese ajaga kogeda üllatavalt mitmekesist rabamaastikku. Suure tõenäosusega kõlab uudisena sulle kutsung tulla vaatama värsket Paide taliteed, mis lookleb üle maalilise Mündi raba ja ühendab Paide linna Valgma külaga. Eesti kõige kirjanduslikuma taustaga rada viib mõistagi läbi Kodru raba, ikka Vargamäelt alla ja pika sammuga kauni Järva-Madise kiriku suunas. Või tahaksid hoopis õõtsuda Eesti suurimal rabamassiivil Seli  ja Kakerdaja rabas, kus muuseas on imeline võimalus alustada päeva virgutava SUP-matkaga, nautida rahu ja linnulaulu ning tunda tõusva päikese kiiri läbi karge raba sind soojendamas.

SUP-laual KakerdajasKülastada tasub ka Eesti esimest looduskaitse alla võetud metsa Rava tammikus ning kuulata Kõrvemaal meest, kes räägib köitvaid hundijutte – kust mujalt kui Jäägri villast saad tema kohta täpsemalt uurida.

Paide tegevusmuuseumis kaks tüdrukut ekspositsiooni vaatamasMeeleolukat tegevust kogu perele pakub Paides Wittensteini tegevusmuuseum. Paneb Su proovile, teeb puust ja punaseks ning annab hulgaliselt teadmisi. Paariks tunniks võid täiesti unustada aja ja ruumi enese ümber ning sukelduda tegevusteks apteeki rohtusid valmistama, arsti tuppa patsienti aitama või uurima balti-saksa toidukultuuri.

Giidi abiga edukalt mõne vägagi maitsva tulemusega käsitööoskuse omandada. Kuidas oleks näiteks omavalmistatud jäätise, pokteli või kohupiimajuustuga? Või on sinu eelistus hoopis või? Eesti Piimandusmuuseumi piimapiigad õhutavad ja juhendavad sind piimast parimat välja pigistama, sõna otseses mõttes. Puhas Eestimaa valge kuld. Teadupärast voolavad just sel aastal Järvamaal piimajõed ja kõrguvad pudrumäed.

Kohukese töötubaPäevaga saab ka ajamasinas rännata mööda ajaloo käänulisi teid ja radu. Näiteks Järvamaa toredates teemamuuseumides, mis nime järgi just otse ajaloomuusemid pole, kuid räägivad ometi aja kulgemisest Eestis, igaüks oma vaatenurgast. Väätsal asuvas jalgrattamuuseumis saad sõna otseses mõttes mööda ajatelge kõndida, uudistades uhket jalgrataste kollektsiooni ning sellele lisaks muidki rariteete, mis on magusad pärlid igale ajaloohuvilisele. Ringhäälingumuuseum Türil ja kärude muuseum Kärus pakuvad paljudele põlvkondadele äratundmisrõõmu ning võimalust ajas tagasi lapsepõlve rännata. Piltlikult öeldes tagasi Eesti rahva lapsepõlve satud Vargamäel, kus aukohal on loomulikult rahvakirjanik Tammsaare, kuid ühtlasi on tegu väikese vabaõhumuuseumiga, mis tutvustab taluelu üle-eelmisel sajandil.

Klassiga VargamäelEelmise sajandi hõng hõljub ka Järva-Jaani muuseumide keskuses, kust võib leida peaaegu kõike, gaasimaskidest kuni tuletõrjemasinateni. Ja sellist rauarobertlikku kihelust ei tunne sa endas ka kuskil mujal kui sealsamas Järva-Jaanis vanatehnika varjupaigas. Vaatad ja mõtled, kuidas ajahammas rauda pureb ja aeg lendab. Lugusid, mis jutustavad Maljuta Skuratovist, Rimski-Korsakovist  ja neljast kuningast räägitakse Järvamaa kõrgeimas paekivist tornis, mis üle Paide linna katuste kaugele paistab.

Vana Volga

Loe edasi ……….