Püüa päeva Kesk-Eestis

Oled tähele pannud, kuis aeg lendab? Eriti lennukas on ta kui oled puhkusel.

Mis oleks, kui sõiduaeg puhkusepaika oleks lühem ja puhkus algaks varem? Järvamaale jõuad  kiirelt kohale. Ükskõik, millisest maanurgast sa tulema hakkaks, sest Järvamaa on lähedal.

Tule ja tutvu paikadega, millest sul enne aimugi ei olnud või kust oled enamasti vaid läbi sõitnud. Puhkus alaku. Püüa päeva, nagu ütlevad klassikud.

Kirna mõis. Foto Silver Köster / Visit Järva
Kirna mõis. Foto Silver Köster / Visit Järva

Sa ei kujuta ettegi, kuhu kõik ühe päevaga jõuda võib! Ühe päevaga käid ära Norras ja jõuad õhtuks koju tagasigi. Kõlab kui põnev võimalus?

Järvamaa servas on küla nimega Norra, ümbritsetud igast küljest rikkalikke allikate, matkaradade ja suurepäraste väljavaadetega looduspuhkuseks. Sammu paljajalu metsarajal, kallista puid, kustuta janu lättel ja tunneta, kuidas oled loodusega üks. Iga samblatutt ja karukold tänab sind imetlemise eest. Leia oma isiklik salapaik.

Loodusrada Väätsa rabas. Foto autor Silver Köster / Visit Järva
Loodusrada Väätsa rabas. Foto autor Silver Köster / Visit Järva

Looduse loomingut pakutakse uurimiseks mujalgi Järvamaal. Kui asud teele Türilt Paidesse, keera esimesel võimalusel peateelt vasakule ja naudi teekonnal sealses voorestikus avanevaid imelisi vaateid, mis panevad ahhetades  küsima, kas oled tõesti endiselt Kesk-Eestis? Maaliline teekond viib sind sujuvalt Väätsa looduskaitsealani, mille ringikujulisel matkarajal saad lühikese ajaga kogeda üllatavalt mitmekesist rabamaastikku.

Suure tõenäosusega kõlab uudisena sulle kutsung tulla vaatama värsket Paide taliteed, mis lookleb üle maalilise Mündi raba ja ühendab Paide linna Valgma külaga.

Eesti kõige kirjanduslikuma taustaga rada viib mõistagi läbi Kodru raba, ikka Vargamäelt alla ja pika sammuga kauni Järva-Madise kiriku suunas. Või tahaksid hoopis õõtsuda Eesti suurimal rabamassiivil Seli  ja Kakerdaja rabas, kus muuseas on imeline võimalus alustada päeva virgutava SUP-matkaga, nautida rahu ja linnulaulu ning tunda tõusva päikese kiiri läbi karge raba sind soojendamas.

Võlingi matkarada. Foto Margus Kontus / Visit Järva
Võlingi matkarada. Foto Margus Kontus / Visit Järva

Külastada tasub ka Eesti esimest looduskaitse alla võetud metsa Rava tammikus ning kuulata Kõrvemaal meest, kes räägib köitvaid hundijutte – kust mujalt kui Jäägri villast saad tema kohta täpsemalt uurida.

Wittensteini tegevusmuuseumis kaks tüdrukut ekspositsiooni vaatamas. Foto Silver Köster / Visit Järva
Wittensteini tegevusmuuseumis kaks tüdrukut ekspositsiooni vaatamas. Foto Silver Köster / Visit Järva

Meeleolukat tegevust kogu perele pakub Paides Wittensteini tegevusmuuseum. Paneb Su proovile, teeb puust ja punaseks ning annab hulgaliselt teadmisi. Paariks tunniks võid täiesti unustada aja ja ruumi enese ümber ning sukelduda tegevusteks apteeki rohtusid valmistama, arsti tuppa patsienti aitama või uurima balti-saksa toidukultuuri.

Giidi abiga edukalt mõne vägagi maitsva tulemusega käsitööoskuse omandada. Kuidas oleks näiteks omavalmistatud jäätise, pokteli või kohupiimajuustuga? Või on sinu eelistus hoopis või? Eesti Piimandusmuuseumi piimapiigad õhutavad ja juhendavad sind piimast parimat välja pigistama, sõna otseses mõttes. Puhas Eestimaa valge kuld.

Kohukese töötuba Eesti Piimandusmuuseumis Foto Silver Köster / Visit Järva
Kohukese töötuba Eesti Piimandusmuuseumis Foto Silver Köster / Visit Järva

Päevaga saab ka ajamasinas rännata mööda ajaloo käänulisi teid ja radu. Näiteks Järvamaa toredates teemamuuseumides, mis nime järgi just otse ajaloomuusemid pole, kuid räägivad ometi aja kulgemisest Eestis, igaüks oma vaatenurgast.

Väätsal asuvas jalgrattamuuseumis saad sõna otseses mõttes mööda ajatelge kõndida, uudistades uhket jalgrataste kollektsiooni ning sellele lisaks muidki rariteete, mis on magusad pärlid igale ajaloohuvilisele.

Eesti Ringhäälingumuuseum Türil ja kärude muuseum Kärus pakuvad paljudele põlvkondadele äratundmisrõõmu ning võimalust ajas tagasi lapsepõlve rännata. Naudi meeleolu vastvalminud ajaloolistes korterites Kerro residentsis.

Eesti rahva lapsepõlve satud Vargamäel, kus aukohal on loomulikult rahvakirjanik Tammsaare, kuid ühtlasi on tegu väikese vabaõhumuuseumiga, mis tutvustab taluelu üle-eelmisel sajandil.

Klassiga Vargamäel A.H.Tammsaare muuseumis Foto Margus Kontus / Visit Järva
Klassiga Vargamäel A.H.Tammsaare muuseumis Foto Margus Kontus / Visit Järva

Eelmise sajandi hõng hõljub ka Järva-Jaani muuseumide keskuses, kust võib leida peaaegu kõike, gaasimaskidest kuni tuletõrjemasinateni. Ja sellist rauarobertlikku kihelust ei tunne sa endas ka kuskil mujal kui sealsamas Järva-Jaanis vanatehnika varjupaigas. Vaatad ja mõtled, kuidas ajahammas rauda pureb ja aeg lendab.

Lugusid, mis jutustavad Maljuta Skuratovist, Rimski-Korsakovist  ja neljast kuningast räägitakse Järvamaa kõrgeimas paekivist tornis, mis üle Paide linna katuste kaugele paistab.

Vana Volga Järva-Jaani vanatehnika muuseumidekeskuse ees Autor Silver Köster / Visit Järva
Vana Volga Järva-Jaani vanatehnika muuseumidekeskuse ees Autor Silver Köster / Visit Järva

Loe edasi ……….