Sügis Eestimaa südames

“Teele, teele, kurekesed, üle metsa maa….”, nii kõlab minoorne lastelaul sügise saabumisest. Aga looduses on sügis hoopis andmise, küpsemise ja täiskasvanuks saamise aeg. Meid ümbritsev on sügiseti täis palju lõbusamaid noote ja helisid. Mine metsa, enne järelemõtlikku talve.

Purdi allee

Sügisel looduses veedetud päev on alati täie ette läinud aeg. Matka rabade radadel: Kodru, Kakerdaja, Väätsa, Seli, Endla – seda rabade nimekirja võiks jätkata ja igaüks leiab omale südamelähedasema. Tore vaatepilt on metsast tulija, keda korilase kombel kokku korjatu paneb mõnust ümisema, korv kuhjaga loodusande täis.

Kanuuga Jägala jõel

Ilusat ilma saab veel ära kasutada jõevetel kanuuga sõudes. Sügisene värvikirev jõekallas on omaette vaatamisväärsus koos vee ääres toimetavate lindudega. Kanuuretkede pakkujaid pole siinkandis vähe. Jõgede kaupa loetledes – Pärnu, Esna, Põltsamaa ja  Jägala jõel. Iga jõepaela peal on mitu teenusepakkujat: Maru puhkus, Hindreku talu, Matkapesa, Metsajõe puhkemaja ja Vana-Veski puhkemaja. Mõni neist pakkujatest tuleb ka sinna, kuhu sina neid kutsud.

Saun tuletõrjeautos

Saun on sügisel mõnus. Kuuled juba kõrvus pehme viha lõbusat sopsutust? Elamussaunu on Järvamaal pakkumises mitmeid – tuletõrjeautos Järva-Jaanis, suitsusaun Toosikannu puhkekeskuses, kümblustalus Hellade Kolumatside juures, Jäägri villa saun kauni vaatega jõekäärule, torusaun Vana-Veski puhkekeskuses ja Hindreku talu traditsiooniline maasaun. Ja kui saad veel pärast kuuma jahedasse vette sulpsata?!

Hindreku turismitalu saun

Sügis on ka suurte ulukite fotosafariteks parim aeg, kogu perekond poseerib. Toosikannu puhkekeskuses organiseeritud loodusvaatlusretkel võib kõrv tabada punahirve isanda pulmahüüet või näha ringi uitavaid ujedaid põdra-noorsande.

Hea toit käib sügise juurde, millal saakski olla toidulaud rikkalikum kui sügisel? Sügisesed kohalikust toorainest erimenüüd kohvik-restos Ajatu, maantee äärses restoranis Tikupoiss, Emmeliine kohvikus, Wabakohvikus ja Kirna mõisa kohvikus on sügisandidest tuubil. Mujaltki leiad menüüst seeni ja marju, õunu ja köögivilju.

Kui on ikka nii sant ilm, et hea peremees ei aja koeragi õue, aga ikka tahaks kodust välja küll, siis soovitab Visit Järva leida tore töötuba muuseumide ja teiste teenusepakkujate pakkumiste hulgast. Näiteks Wittensteini tegevusmuuseumis saab meditsiinihuviline teha kaasa erinevates droogivalmistamise töötubades või harrastusanatoomik inimkeha kokkupaneku õpitoas end proovile panna. Või paelub sind mõni meelelahutuslik üritus siinsetest kultuurikavast.

Unistad, et mõni päev võiks selline olla, kus päev läbi on käsi kullas? Õpi kuldtikandi kaunist kunsti Esna galerii imelise meistri Lilian Bristoli käe all.  Kuldtikand ei valmi uisapäisa, kullaketrus käib tasa ja targu, päev läbi kuldniiti sõrmitsedes. Kui nii palju aega ei ole, võta kiirem töötuba mõnes teises kohas. Kilplaste juures võib ka sügisel oma arukuse nagu mütsi varna riputada ja nõukojas mõnd käelist tegevust harrastada. Aga arvesta nagu rääkimine on hõbeda vääriline, nii ka kiirustamine.

Lilian Bristoli kuldtikand

Oma tegevusi tuleb sättida ilmastiku järgi või hoopis järgida rahvatarkust – pole halba ilma, on vale riietus.

Kuidas märkadki aastaaegade vaheldumist kui sündmuskohal ei viibi? Tule vaata Eestimaa sügist otse südames. Järvamaa on lähedal!

Käru kirik