Püüa päeva Kesk-Eestis – 2

Paide on, teadagi, väike puust linn. Linna sünnidaatum 1291 annab 732 aastasele Eestimaa südamele omapärase hõngu. Paelinn kutsub tutvuma oma majade ja lugudega.

Paide Gümnaasium

Täiesti iseseisvalt saad Paides korraldada endale linnaekskursiooni. Paide vanalinnas on 24 majal tahvel teabe ja QR-koodiga, mille üles pildistades  muutub sinu enda nutiseade  matkajuhiks ja viib sind Paide majade põnevate lugude maailma. Igal majal on oma QR kood, mille leiad maja aknalt või seinale kinnitatud tahvlilt. Ole ise Paide linna giid!

Rattur on KoerusKui sinu kärsitu iseloom tahaks ilmtingimata muudkui liikuda ja paigal passimine ei tule kõne allagi, siis püüa päeva näiteks Türi elamuspargis puu otsas turnides. Või tõuse lihtsalt lendu! Tõsijutt, Järvamaal võid seda teha nii kuumaõhupalli kui ka paraplaaniga – kogenud instruktoriga koos saavad isegi väikesed lapsed kogeda kohinat kõrvus ja Järvamaale sõna otseses mõttes ülevalt alla vaadata. Oma püsimatu energia saad suunata ka Aravete kardirajal hobikardi või Väätsa weikpargis veelaua taltsutamisse, kombates piire ja säilitades tasakaalu nii otseses kui kaudses mõttes. Spordisõbrad on väga oodatud Valgehobusemäele, kus leidub erinevaid harrastusi rohkem kui kodulehe ruum võimaldab üles lugeda. Avastada tasub ka Järvamaa veeteid, mõnel siinsel kaunil jõel kas kanuutades või SUP-laual liueldes. Need on hetked, mis ei unune ja  millest saavad suust suhu pärandatavad lood.

Sup lauad KakerdajasKui oled lootusetu loomaarmastusest pakatav persoon, püüa päeva siinsetes loomafarmides. Silita sidikanu ja hiidjäneseid Kallaste hobitalus Koeru kandis, kraasi alpaka villa Wile farmis Kirna külje all, prae jaanalinnumuna omletti Sassi talu jaanalinnufarmis või korralda endale üks vapper ponisõit Kaljusalu talus Peetri lähistel, kus võid ühtlasi kohata noorukest boamadu. Nunnumeeter võib rikki minna, ole valvas!

Ratsutajad Kaljusalu talus

Kõige majesteetlikumad neljajalgsed leiad Toosikannu loomapargist, mille elanikud heidavad igal kevadtalvel oma sarved maha, kuid need korjatakse hoolikalt kokku ning sul on võimalus hirvesarve töötoas mõni kaunis mälestusese meisterdada. Kasutades broneeringusüsteemi osta pilet safarile lausa e-poest.

Toosikannu hirveparkVeel ambitsioonikamaks minnes pakume, et päevaga saab maitsetega ümber maailma! Häid maitsed leiad ja rabavat gurmeed leiad Hindreku talu rabarestos, kohvitass käes saad jalutada mööda Kirna mõisa energeetilist parki ja White Guide väärilist aegumatut toiduelamust pakutakse kohvik-restos Ajatu. Eesti suurim maanteerestoran Tikupoiss, aga on varmas pakkuma sulle kaasaegseid maailma maitseid. Need kaks kuuluvad ka peresõbralike toidukohtade hulka, kus lapse vajadustega igati arvestatakse. Kõikjal saab iga maiasmokk end välja elada süümepiinu tundmata ning tühja kõhuga siinkandis ei jää, iga mõnekümne kilomeetri järel on söögikoht, kuhu tasub sisse astuda.

Pere astumas Tikupoiss restoraniKõiki neid tegevusi Kesk-Eestis ühe päevaga ära ei tee, aga siinkandis on ka mitmeid põnevaid ööbimiskohti mõisast kümblustaluni.

Või võta päev korraga ja tule jälle tagasi. Pole ju kaugele tulla! Võta Tallinna-Tartu maanteed kui Kesk-Eesti peatänavat, kus saad igal ristmikul uude kvartalisse pöörata ning leida end kohast, kus sa varem iial olnud ei ole ning kus on hiiglamapalju avastamisväärset. Ära karda, sõber GPS toob Su jälle turvaliselt koju tagasi.

Veelgi mugavam on usaldada rongijuhti, eriti, kui oled päeva püüdnud rattasadulas mööda Järvamaad maanteid mõõtes.