Kui otsid uusi ja huvitavaid paiku Eestimaal, kuhu järgmine puhkuseretk pere või sõpradega ette võtta, siis vali reisisihiks KalliSaba. Paiga nimi ise on juba nii intrigeeriv, et kutsub avastama, kas pole? Et mis selle põneva nime taga peitub? Kas ehk mõni kallidega seotud kohalugu või on tegu koguni uue saba omava loomaliigiga Järvamaa metsades?
KalliSaba on aga hoopis kodune puhkemaja. Õigem oleks öelda – puhkekeskus. KalliSaba Puhkemaja asub keset lõputuna näivaid Kõrvemaa matka- ja suusaradu 60 km kaugusel pealinnast ning 500 m Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskusest. Viimane ongi mõttekas võtta orientiiriks suurelt maanteelt maha keeramiseks. KalliSaba Puhkemajja jõudmiseks tuleb liikuda Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskuse siltide järgi, mööduda Mägeda küla supluskohast, kuniks tulevad vastu Kallisaba viidad, keerata 2 korda paremale ja siis vasakule ning – voilá, oledki kohal! Tunned KalliSaba ära kelmika viilkatusega lõheroosa maja järgi, mis asub ürgsete kuuskedega oru pervel. Pererahvas ise kutsub orgu KalliSaba Katlaks. Võrratu koht tuulevaikne koht, kus mängida rannavollet või korraldada erinevate esinejatega kontserte, akustilistest Metsatöllini välja!
Lõbusa jutu ja avatud olekuga perermees Siim Vaher on nagu Hunt Kriimsilm: võõrustab, kokkab, korraldab aktiivse puhkuse mänge, rattamatku, peab nii päeva- kui õhtujuhi ametit, arendab ja turundab. Teeb seda kõike nii oskuslikult ja nutikalt, et KalliSaba Puhkemaja on oma iga-aastaseks puhkuse või töise seminari kohaks valinud paljud Eesti pered ja ettevõtted. Tulevad samasugused sõbralikud inimesed nagu pererahvas ise.
Lisaks peremees Siimule on puhkemajas külalisi tervitamas ka kaks Ülle-nimelist perenaist ning vahel õnnestub ka Siimu emaga mõned sõnad vahetada, sest tegemist ikkagi pere-ettevõttega. Kõik nad armastavad pööraselt kokata ja küpsetadada ning oskavad soovitada külaliste päevategevustega sobivaid toite nii, et kõik küllatulnud saaksid päevast parima elamuse. Külastajate ja kokkajate lemmikmaitsed ühtivad: suitsuahjus tehtud kaelakarbonaad ja õrnsuitsulõhe, mis on nii hõrk, et sulab suus. Meisterkondiitriks on aga üks Ülledest. Kumb neist, tuleb sul külla tulles ise välja selgitada.
Kust siis ikkagi KalliSaba nimi tuli ja mida tähendab? Looduskaunis kohas oleva krundi Mägeda külla leidis mõnikümmend aastat tagasi Siimu isa. Pani püsti elamu, et perel ja sugulastel oleks oma hubane pesa, kuhu tähtpäevadeks ja koolivaheaegadeks koguneda. Puhkemaja sai aga nii tore, et puhkusevõimalust hakati pakkuma ka teistele. Nimevaliku ajal olnud laual palju erinevaid variante, kuid võitjaks osutus pereema poolt pakutud KalliSaba, mis on pere lemmikute, koerte Kalli ja Saba nimed. Tähendustega on ka kõik puhkemaja toad. Vaatad algul, et kenad tüdruku ja poisi nimed, kuid tegelikult on need vanaisa 10. lapselapse toad: igaühel oma nimega, kuhu külla tulles ka majututakse. Majutuskohti on Peamajas 21, Kõrvalmajas 10 ning soojal perioodil on kasutuses ka torukämpingud kuni 16-le. Seega olenevalt aastaajast on võimalik lisavooditega majutada 30-50 inimest. Samapalju inimesi mahutab ka seminariruum töise või isikliku sündmuse tähistamiseks.
Puhkekeskus ootab külastajaid aastaringselt ja tegevuste valik on lai: suusatamine, matkamine, orienteerumismängud erineval viisil, partnerite kaudu korraldatavad GPS- matkad või räätsamatkad Kakerdaja rabas. Hoovi peal on mängijate ootel rannavolle- ja korvpalliplatsid, lauatennis, noolevise, indica, vibulaskmine, discgolf jne. Kallisid jagatakse ka. Kui külla tulles veel sõber pole, siis Kallisabalt kallistuseta enam minema ei saa. See on päris kindel! Peremees Siimu sõnul pole tema jaoks suuremat rõõmu, kui see, et külalised KalliSaba puhkemajja üha uuesti tagasi pöörduvad ja nendivad, et on lahkudes paremad inimesed, kui siia tulles.
Fotod: Silver Köster
„Imetledes Järvamaad“ lugude valmimist toetavad: