Viis talvelõhna Järvamaalt

Ansambel 5miinust on viisistanud mõtterea, et tunneb ära esimese talvepäeva lõhna.

Aga, mille järele lõhnab talvine Järvamaa? Visit Järva arvab, et neid talve meenutavaid lõhnu on viis. Kas need tulevad sullegi tuttavad ette?

Foto: Silver Köster / Visit Järva

Värskelt sadanud lume lõhn

Värskelt sadanud lume lõhn on õrn ja puhas, justkui õhuga segunenud jääkristallide külmuse essents. See lõhn toob meelde puhtad talvepäevad. See lõhn on tihti seotud rahuliku ja vaikse talveilmaga ning mõjub rahustavalt ja puhtalt, nagu talvise looduse hingus. Sulalumeks sulatab päiksenool madala piigiga  südamekujulisi rabalaukaid, mis matkajatele Kodrus, Väätsal või Mündis eritavad niisket sookailu hõngu. Jää aroom, külmunud uisuringil Väinjärvel, on ennekõike ihuliikmetega tunnetatav.

Foto: Georg Svidlov / Visit Estonia

Tõrvatud Visu suuskade lõhn

Vanasti oli lume saabudes kindel rituaal – puusuuskade tõrvamine. Ka tänasel päeval võib mõnd tõrvatud puusuusaga nostalgilist suusasõpra metsarajal kohata. Siiski on nende suuskade kasutamine pigem haruldane ning suurem lootus on neid muuseumides näha. Kui oled huvitatud vanade suuskade ja tõrvamise traditsiooni kohta rohkem teada, siis Järvamaa muuseumides, näiteks Järva-Jaanis, Paides tegevusmuuseumis, Türi muuseumis ja Aravete külamuuseumis räägitakse vanade esemete ja töövõtete kohta kindlasti põnevaid lugusid.

Foto: Silver Köster / Visit Järva

Piparkookide magus lõhn

Mitme Järvamaal küla kohal levib alates jõulukuu esimestest päevadest magus piparkookide lõhn, sest  on laste lemmikaeg ja toimuvad jõulumaa üritused meie loomataludes Kaljusalus, Kallaste hobitalus, Wile talus, kilplaste juures ja “Tõe ja õiguse” maadel. Töötubades valmivad piparkoogimäed ja -majad. Järvamaa talverituaalide juurde kuulub ka taimetee ja glögi nautimine jõuluturul. Meega piparmünditeed saab mekutada Väätsa jõuluakende jõuluturul ning meie imelistes jõulukohvikutes Paides ja Türil kohvik-restos Ajatu pakutakse vanaemade nääritoitu.

Foto: Silver Köster / Visit Järva

Laupäeva suitsune saunalõhn

Pärast aktiivset talvist tegevust õues on mõnus lõõgastuda saunas, nautida kaseviha efekti ja lasta argipäeva pinged kehast välja lüüa. Sauna-aasta kestab veel ning pakub rohkelt võimalusi lõõgastuda – Matkapesa saunas ja tünnis Väinjärve kaldal, Toosikannu puhkekeskuse suitsusaunas, kümblustalus Hellade Kolumatside juures Kolus ja tulikuumaks köetud Järva-Jaani tuletõrjeautosaunas.

Foto: Liina Saks / Kallaste hobitalu

Kuuskede ja lõkkelõhn

Kuuse lõhn levib õhus, kui möödud neist jõululõhnalistest härmas puudest loodusrajal Türi-Tolli metsas, Valgehobusemäe suusarajal, Koeru või Aravete terviserajal. Lõkkelõhn toodab mälestuse kosutavast metsaretkest või hubasest ajast praksuva tule ääres ning hinge haarab rahulolu ja soojus. See hõng käib kaasas Albu kandis korraldatavatel loomajälgede matkadel. Samuti Tenno matkadel, kui kogunevad sõbrad või pered lõkke äärde ning nautivad tule soojust ja lõkketoitu.

Talvised Järvamaa lõhnad viivad Sind värske lume, piparkookide, sauna, lõkke ja tõrvatud suuskade maailma, tuues imelise talvise atmosfääri Sulle lähemale.

Järvamaa on lähedal!

Foto: Silver Köster / Visit Järva