Flirt viib Türile Vaksali kohvikusse

Türil toimub alati midagi. Ja kohale toob mugavalt Edelaraudtee diiselrong FLIRT – kas teadsid, et just sellist kelmikat nime kannab rahvale teada-tuntud oranži värvi Stadleri tehase rongimudel? Raudteel ja vanal jaamahoonel on Türi linna ajaloos sama oluline roll kui tänasel päeval on Türi Vaksali kohvikul linnaelanike ja külaliste võõrustamisel.

Vaksali kohviku ees

Vaksalis toimetavad tegusad ja kohalikud inimesed Gerly ja Oleg.  Nemad viis kokku töine flirt varasemas töökohas ning soov avada Türil hubane söögikoht. Keegi kolmas juhatas nad jaamahoone ruumideni. Oma kätega tehti remont, loodi mugav interjöör, moodustati tore meeskond ja nüüd pakutaksegi jaamahoones kõigile laia valikut head-paremat seitse päeva nädalas.

Tarmuka perenaise Gerly sõnul on nende südamega loodud toitlustuskoht oma olemuselt kohvik-restoran. Mida see täpsemalt tähendab? Hommikupoolikul naudid tassikest kohvi koos ahjusooja pirukaga jaamaterrassil, istudes stiilsetel toolidel (mis on muide pärit Balti jaamas mõnikümmend aastat tagasi asunud ökokohvikust). Päeval võtad aega tervislikuks pausiks, et ampsata meelepäraseid palu rikkalikust lõunabufeest, kus iga päev on võimalik valida 7-10 erineva toidu vahel, mida pakutakse ülisõbralike hindadega. Õhtul promeneerid aga sõpradega Vaksali restorani, et lasta end üllatada à la carte menüü gurmeeroogadel.

Türil linnas Pärnu jõe kaldal toimub alati midagi. Diiselrong FLIRT toob Türile aastaringselt, mitte ainult kevadel ülipopulaarse õiterohke lillelaada ajal.

Raudtee ja Türi on justkui sünonüümid, sest külast kasvas linn just tänu raudteega seonduvatele arengutele. Esmakordselt on Türi küla ajalooürikutes mainitud juba 1564. aastal, kuid suurem kasv toimus 1899. aastal, kui valmis paberivabrik ja paar aastat hiljem ka kitsarööpmeline Tallinn-Viljandi raudtee ning elanike arv hakkas jõudsalt kasvama. Aastatel 1915-1972 oli Türil läbi naaberlinna Paide rongiühendus ka Tamsaluga. Vahemaa on 62 kilomeetrit. Lõbusaks rongisõiduks pidi siis rohkelt aega varuma, sest Türilt Tamsallu sõitis susla mööda kitsarööpmelist raudteed enamvähem 7 tundi. Täna asub endisel Türi-Tamsalu raudteetammil jalgrattatee. Tuled rongiga, võta jalgratas kaasa või rendi see kohapealt, et saaksid Kesk-Eestit hoopis teistmoodi avastada.

Kui jalgrattamatkale minna pole ajaliselt võimalik, võta ette kanuumatk Pärnu jõel, naudi päikest järvekaldal ja põika kindlasti ka Eesti Ringhäälingumuuseumisse. Vähesed teavad, et Türile rajati 1937. aastal Euroopa moodsaim, 197 m kõrguse antennimastiga raadiosaatejaam, mille leviala ulatus koguni Berliini ja Pariisini välja. Jaama õhkis nõukogude hävituspataljon 1941. aasta suvel, nii nagu eelmise vaksalihoonegi, kuid mõlemad taastati. Ringhäälingumuuseumi püsinäitused tutvustavad rahvusringhäälingu ajalugu ja arengut regulaarsete raadiosaadete algusest 1926. aastal kuni tänapäevani. Muuseumis on võimalik proovida ka telediktori ja saatejuhi ametit. Populaarsed on klassiekskursioonid ja firmaüritused, kus rongiga tullakse Türile, külastatakse Ringhäälingumuuseumi ja peetakse töist kohtumist või pidusööki Vaksali kohvikus seni kuni viimane rong tagasi pealinna viib. Tegelikult on võimalik tellida oma seltskonnale ka mõni lahe uunikumrong, millega eririeisina Türile Vaksali kohvikusse sünnipäeva tähistama tulla. Kui rongiliiprid aga sinu kodukohani ei ulatu, tule Türile bussiga. Bussiliiklus on tihe ja maa- ning kaugliinide bussijaam asub täpselt jaamahoone ja Vaksali kohviku ees.